Nauja knyga. RoRa – mūsų neįvykusios revoliucijos veidrodis

February 20, 2012  |  Leidyba  |  Share

RoRa! Tokiu trumpiniu daugeliui atpažįstamas dramaturgas, poetas, eseistas, Nacionalinės premijos laureatas Rolandas Rastauskas Vilniaus knygų mugėje pristatys naujausią savo knygą su DVD „Bermudų trikampis“. Parašyta žmogaus, kuriam scena visada buvo tarsi deguonies baras, ji bus atradimas visiems, kas pasiilgo tikrų teatrinių istorijų. 322 puslapiuose atsiskleidžia Lietuvos ir Europos teatrų užkulisiai nuo pat 1972 metų.

Kritikas Vaidas Jauniškis klausia, ar vienas žmogus pajėgus užkamšyti didžiulę skylę Lietuvos teatro avangardo scenoje? Ieškokite atsakymo knygoje. Leidinys, kuriame gausu iliustracijų bei A. Aleksandravičiaus, R. Požerskio, D. Matvejevo, G. Trimako, R. Urbono, R. Treigio ir kt. žinomų meistrų fotografijų, skirtas šviesiam scenografės Jūratės Paulėkaitės atminimui.

„Bermudų trikampis“ (dizaineris Gytis Skudžinskas) aprėpia kelių dešimtmečių teatrinę autoriaus patirtį: nuo pirmosios pjesės Lenktynių aitvaras (1972), pirmųjų akcijų Vilniaus universitete, LIFE spektaklių apžvalgų ir recenzijų, stažuočių britų teatruose, darbo Bonos bienalėje bei tarptautiniame festivalyje Kontakt ligi inscenizacijų Oskarui Koršunovui ir Meno forto atidarymui, skaitymo performansų ir eksperimentų apleistame plaukimo baseine bei „vampyriškoje“ Transilvanijoje.

Tekstai ir fragmentai, kurių pagrindiniai personažai — garsūs ir jau užmiršti kūrėjai, ne tik atspindi platų Lietuvos, Europos teatrinio gyvenimo, jo problemų lauką, sykiu brėžia ir naujo žanro — teatrinės eseistikos — trajektorijas. Gausiai iliustruotas žymių fotografų ir autoriaus asmeninio archyvo nuotraukomis leidinys su interaktyvia DVD zona galėtų būti suvokiamas kaip unikalus spektaklis, labirintiškai besiplėtojantis mąslaus skaitytojo akivaizdoje.

R. Rastauskas — tai mūsų neįvykusios revoliucijos veidrodis. Revoliucijos, kuri prasidėjo ne devyniasdešimtaisiais ir ne septyniasdešimt antraisiais. Revoliucijos, kuri tarsi ketino prasidėti, bet dėl kažkokių aplinkybių vis būdavo maloniai ir mandagiai nukeliama.

R. Rastauskas yra keistas gaivalas, norintis pragyventi keletą gyvenimų vienu metu vienoje vietoje. Bet tai nėra toji aktorystė, kai mikliai manipuliuojama įvairiausiomis kaukėmis, kai keičiama intonacija, mandagumo formos, kai bandoma kažkaip įsiteikti, įlįsti, įsismelkti į naujai susiformavusią bendriją, paskubomis perimant jos veikimo taisykles ir dedantis vienu iš mūsų. Rastauskas visur yra truputį kitoks. Kartais labai kitoks. Skaudžiai kitoks. Štai tą fenomeną ir vadiname RoRa.

Susitikimai su Ro Ra Vilniaus knygų mugės metu:

Vasario 24 d. (penktadienį) 17 val. salėje 5.3 – pamoka Bermudų trikampyje.

RoRa knygos „Bermudų trikampis“ pristatymas. Dalyvauja: RoRa, teatro kritikas V. Jauniškis, istorikas A. Švedas, teatro kritikė A. Braškytė, leidėja E. Deltuvaitė, knygos dailininkas G. Skudžinskas ir teatro vadybininkė V. Ivanova.

Vasario 24 d. (penktadienį) 18 val. KM tende 5. C04 (5 salė)

Su mugės lankytojais bendraus rašytojas Rolandas Rastauskas. Knyga ir DVD „Bermudų trikampis“.

***

R. Rastauskas (g. 1954) — dramaturgas, poetas, eseistas, vertėjas, performeris. Baigė anglistiką Vilniaus universitete. Stažavo Karališkajame nacionaliniame teatre Londone, Edinburgo „Traverse Theatre“ ir Stepheno Josepho „Theatre in the Round“ Skarbore. Klaipėdos universiteto docentas. Daugelio tarptautinių kultūros projektų ir konferencijų dalyvis, teatro festivalių, tarp jų Bonos bienalės (1992–1994), konsultantas. Atgimimo (1989–1990), Lietuvos ryto (1993–2003), Čikagos Akiračių (2003–2004), Verslo klasės (nuo 2005) skiltininkas. Lietuvos nacionalinio dramos teatro meno tarybos narys.

Kaip dramaturgas debiutavo pjese Lenktynių aitvaras (Valstybinis jaunimo teatras, 1972), kaip poetas — eilėraščių knyga Albumas (1987). Išleido dar kelias poezijos knygas, parašė pjesių ir scenarijų dramos teatrams, publikavo tris esė ir pjesių rinkinius. Parengė ir atliko skaitymo performansų, dalyvauja šiuolaikinio meno parodose.

Verčia iš rusų, lenkų, slovėnų, anglų kalbų. Jo paties tekstų išversta į anglų, gruzinų, lenkų, rusų, slovėnų, švedų, ukrainų ir kt. kalbas.

Rašytojui paskirta LR kultūros ministerijos premija už geriausią metų kultūrinę publicistiką (2001), Ievos Simonaitytės premija bei Lietuvos literatūros ir tautosakos instituto premija už kūrybiškiausią 2005 metų knygą Kitas pasaulis (abi 2006). Lietuvos nacionalinės kultūros premijos laureatas (2010).

Apie jį sukurtas TV filmas Vaikštūnas RoRa (rež. Juozas Javaitis, 2006).


Comments are closed.