Arturo Valiaugos knyga Tylusis identitetas / Stille Identiteit

June 23, 2008  |  Leidyba  |  Share

Sudarytoja
Eglė Deltuvaitė

Tekstai
Agnė Narušytė
Arturas Valiauga
Eglė Deltuvaitė

Vertėjai
Saulė Rygertaitė (nyderlandų kalba)
Raf Reyskens (lietuvių kalba)

Redaktorė
Rima Malickaitė

Dizaineris
Gytis Skudžinskas

Leidėjas
Všį „Kultūros projektai“

Ši knyga skirta Jos didenybės Nyderlandų karalienės Beatrix vizito Lietuvoje 2008 m. garbei. Knygos leidimą inicijavo ir parėmė Nyderlandų karalystės ambasada Lietuvoje.

Projekto aprašymas

Gimiau ir užaugau Vilniuje. Beveik kiekvieną dieną Olandų gatve važiuoju į darbą fotostudijoje. Ši gatvė prasideda automobilių žiedu, kurio viduryje pavasarį visada žydi tulpės, žymiausias objektas – laidojimo rūmai. Sovietiniu laikotarpiu pastatytas statinys – sovietinės modernistinės architektūros palikimas. Daugeliui vyresnių ir mano kartos vilniečių ši gatvė susijusi su liūdnais prisiminimais apie mirusius artimus žmones.

Dažnai važiuodamas pagalvodavau: koks ryšys tarp gatvės, jos pavadinimo, joje gyvenančių žmonių, manęs… Ką reiškia Nyderlandai Lietuvoje? O Lietuva Nyderlanduose?
Gyvenamoji erdvė ir joje esantys daiktai įdomūs kaip kultūrinių ir vartotojiškų tradicijų kitimo vieta. Darbas svetimoje šalyje – svarbi šios kaitos priežastis. Dėl įvairių socialinių, ekonominių ar asmeninių priežasčių migruodami žmonės neišvengiamai atsiveža savo nacionalumą, formuoja savo individualią aplinką. Taigi žmonės, išvykę gyventi ir dirbti svetimoje šalyje, bei jų susikurta gyvenamoji erdvė tapo stebėjimo objektu.

Tarp gyvenimo Lietuvoje ir Nyderlanduose nelieka ryškaus skirtumo, tik atskiros detalės interjere išduoda besikeičiantį nacionalumą ir praeities priklausomybę.

Tekstas © Arturas Valiauga


Comments are closed.