Doooooris – knyga apie Klaipėdos menininkų grupę

December 8, 2009  |  Leidyba  |  Share

Neoficialią menininkų grupę „Doooooris“, kuri Klaipėdoje aktyviai veikė 1989-1995 metais, drąsiai galima vadinti pastarųjų metų Lietuvos meno atradimu. Pirmą kartą bendri grupės narių darbai buvo parodyti praėjusiais metais vykusiame tarptautiniame meninės fotografijos festivalyje IN FOCUS Vilniuje. Didelis visuomenės susidomėjimas paskatino išleisti bendrą grupės kūrybą pristatančią knygą.

Naujajam avangardui priskirtinoje grupėje – penki nariai: Audrius Jankauskas, Arvydas Karvelis, Saulius Kanapeckas, Remigijus Treigys ir Raimundas Urbonas (1963 – 1999).

„Doooooris“ darbai atspindi itin įdomų Lietuvos dailės lūžį ir išsiskiria mums nebūdinga stilistika.

Kodėl „Doooooris“? Pavadinimo kilmės versijų yra keletas. Tais laikais visa Klaipėda klausėsi grupės „The Doors“, kuri buvo ypač populiari bohemos tarpe, o taip pat ir tarp grupės narių. Tai taip pat aliuzija į žemaitiško žodžio „durys“ tartį. Dar žinoma, kad pavadinimą grupei davė žinomas rašytojas Rolandas Rastauskas, tardamas, kad tai estiškas mergaitės vardas. Kiekviena „o“ raidė simbolizuoja vieną menininką. Grupės pavadinimas, raidžių skaičius, kisdavo priklausomai nuo to, kiek menininkų dalyvaudavo parodoje. Įdomiausias šios grupės veiklos rezultatas – fotomenininko Raimundo Urbono nuotraukos, „padailintos“ tapytojų Arvydo Karvelio ir Andriaus Jankausko. Jie patobulindavo R. Urbono fotografijas, kurias jis laikė broku, naudodami PVA klijus, tušą, guašą, aukso ir sidabro dulkes, korektorių ar paprastą pieštuką.

Bendri „Doooooris“ darbai atspindi itin įdomų Lietuvos dailės lūžį ir išsiskiria mums nebūdinga stilistika. Iki šių dienų liko vos 40 originalų – visus juos galima rasti knygoje kartu su grupės veiklos manifestu, parodų plakatais, atvirukais ir ne tik. „Ši knyga – bandymas atskleisti grupės fenomeną, o svarbiausia – jos laiko kontekstą. Bandymas dėl to, kad skirtingų „Doooooris“ istorijų galima papasakoti daugiau, nei yra raidžių „o“ jų pavadinime. Ir nė viena iš jų nebus „baigta“ ir juo labiau „tikroji“. „Doooooris“ tapo detektyvu“ – sako knygos sudarytoja Eglė Deltuvaitė.

Tikimasi, kad šios knygos išleidimas paskatins domėjimąsi kitomis mažai žinomomis Lietuvos menininkų grupėmis.

Rėmėjai
LR Kultūros ministerija, Klaipėdos miesto savivaldybė

Sudarytoja
Eglė Deltuvaitė

Autoriai
Audrius Jankauskas
Saulius Kanapeckas
Arvydas Karvelis
Remigijus Treigys
Raimundas Urbonas

Tekstai
Eglė Deltuvaitė
Gintaras Grajauskas
Agnė Narušytė

Vertėjas
Jurijus Dobriakovas

Redaktorė
Rima Malickaitė

Dizaineris
Gytis Skudžinskas

Reprodukcijos
Arturas Valiauga

Leidėjas
VšĮ „Kultūros projektai“

Spaustuvė

Sapnų sala


Comments are closed.